Fender

Výroba produktov: Gitary akustické, elektrické, basgitary, kombá, príslušenstvo ....
Vznik: 1946
Link - produkty Fender na ecmusic.sk
Link - homepage Fender

História:
Slávna história sa začala datovať v roku 1946, kedy Fender formoval svetovú hudbu a dal osobitý zvuk takmer všetkým žánrom: rock ´n´ roll, country and western, jazz, rhythm and blues a mnohým ďalším. Značku Fender preferujú rovnako začiatočníci ako aj najuznávanejší popredný umelci a táto značka už nie je len obchodným menom, ale stala sa z nej aj kultúrna ikona. Legendárne modely ako sú gitary Telecaster® a Stratocaster® a basgitary Precision® a Jazz® bass sú celosvetovo uznávané pre ich klasický dizajn, ktorý spája všetky vlastnosti dobrého nástroja: perfektnú funkčnosť, kvalitný materiál, pekný tvar a eleganciu v detailoch.

1950 Telecaster, prvá verzia gitary bola uvedená pod názvom Esquire - len s jedným snímačom pri kobylke, ale popularitu získala až ako Telecaster s dvoma snímačmi. Pôvodný názov pre gitaru bol Broadcaster, ale ukázalo sa, že tento názov už používala firma Gretsch pre sériu bicích nástrojov, tak bolo nutné použit iný názov.

1951 Precision Bass, bol to úplne nový nástroj, pretože dovtedy hráči basových partov používali výlučne kontrabas, na ktorý sa tažko hralo, zle sa prepravoval a v neposlednom rade boli problémy s ozvučením tohto nástroja. Precision Bass bola vôbec prvá basgitara na svete. Genialita Lea Fendera spočíva aj v tom, že základné konštrukčné prvky ktoré boli použité, dodnes preberajú všetci popredný výrobcovia. Tvar P-Bass je odvodený od Telecastra, ale bol mu pridaný dlhý horný roh, aby zlepšil vyváženosť nástroja.

1954 Stratocaster, v roku 1953 spoločnosť Gibson uviedla na trh gitary Les Paul a Leo Fender bol postavený pred otázku doplniť sériu svojich gitár o nástroj, ktorý by bol vlajkovou loďou a pôsobil by dokonalejšie ako Telecaster. Tvar Stratocasteru prevzali od Precision Bass, ale telo bolo tvarovanejšie a komfortnejšie. Zvukovo bola gitara variabilnejšia vďaka použitiu troch snímačov a k úspechu pomohlo aj tremolo. Názov Stratocaster podobne ako názov Telecaster, odkazoval na technický pokrok tej doby. Telecaster vzdal hold začiatkom televízneho vysielania a Stratocaster odkazoval na dobu, keď sa začalo hovoriť o letoch na mesiac a spoločnosť sa začala zaujímať o vesmír. No a stratosféra bola jedným s dosť často spomínaných výrazov.

1960 Jazz Bass, tvar nástroja predurčila gitara Jazzmaster, ktorá bola uvedená v roku 1958. Jazz bass je charakteristický tenším krkom a dvomi snímačmi pre väčšiu tónovú variabilitu. Dvoma ovládačmi Volume pre každý snímač a tónovou clonou. Najviac preslávil Jazz Bass fenomenálny hráč na tento nástroj Jaco Pastorius, ktorý je vlastne tvorcom bezpražcovej basgitary. Na jednom zo svojich modelov z roku 1962 vytrhal pražce a vyvinul techniku bezpražcovej hry na basgitaru.

Týmto článkom prispel Radovan Vrška.
Ďakujeme

EC Music